Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
27. 01. 2019 17:02 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Agentúry Fitch a S&P potvrdili rating Slovenska

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Slovensku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni A+. S&P ponechala rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov krajiny v zahraničnej a domácej mene na úrovni A+/A-1.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Slovensku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni A+ so stabilným výhľadom. Agentúra na svojej internetovej stránke uviedla, že slovenský hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2018 podľa odhadu posilnil o 4 percentá a očakáva sa, že v rokoch 2019 a 2020 v priemere stúpne o 4,1 percenta. Jeho rast budú poháňať silné investície a spotreba domácností.

Agentúra S&P Global Ratings takisto potvrdila úverovú spoľahlivosť Slovenska. Rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov krajiny v zahraničnej a domácej mene ponechala na úrovni A+/A-1 so stabilným výhľadom.

Smerujeme k prebytkovému rozpočtu

Solídny ekonomický rast Slovenska podľa agentúry Fitch podporujú vyššie daňové príjmy, čo umožňuje stabilný pokles deficitu verejných financií, a to z úrovne 2,1 percenta HDP v roku 2015 na odhadovaných 0,4 percenta za rok 2018. Pre rok 2019 Slovensko plánuje vyrovnaný rozpočet a v rokoch 2020 a 2021 prebytky na úrovni 0,1 percenta a 0,3 percenta HDP.

Prognóza agentúry Fitch je ale konzervatívnejšia a v rokoch 2019 a 2020 predpokladá deficit na úrovni 0,3 percenta HDP. Ráta však s tým, že verejný dlh Slovenska bude naďalej pomaly klesať a v rokoch 2019 a 2020 bude v priemere na úrovni 44,3 percenta HDP.

Ekonomický rast sa mierne spomalí

Agentúra S&P na svojej internetovej stránke informovala, že očakáva, že silný domáci dopyt v kombinácii so stále solídnym objemom obchodu udržia rast slovenskej ekonomiky na úrovni 3,9 percenta v roku 2019. V rokoch 2021 a 2022 však predpokladá spomalenie ekonomického rastu na zhruba 3 percentá.

Prognóza agentúry ráta s deficitmi verejných financií Slovenska vo výške 0,4 až 0,6 percenta HDP do roku 2022. Agentúra S&P odhaduje, že verejný dlh krajiny zostane pod hranicou 50 percent HDP a do roku 2022 postupne klesne pod 40 percent HDP.

Odporúčané články

Agentúra Fitch potvrdila rating Maďarska, má stabilný výhľad Kamenický: Vyrovnaný rozpočet je ohrozený, situácia môže byť vážna

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X