Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
české koruny, Česko
Ilustračné foto. pixabay.com
16. 10. 2016 11:56 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúry Fitch a Moody’s potvrdili ratingy Českej republiky

Fitch očakáva, že český verejný dlh do roku 2018 klesne na 37 % hrubého domáceho produktu z úrovne 41,1 % HDP, na ktorej bol v roku 2015.

Medzinárodné ratingové agentúry Fitch a Moody’s potvrdili hodnotenie úverovej spoľahlivosti Českej republiky. Agentúra Fitch potvrdila krajine dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupni A+ so stabilným výhľadom. Rating nadriadených nezabezpečených záväzkov v zahraničnej a domácej mene potvrdila tiež na úrovni A+, stropný rating na stupni AA+ a krátkodobý emisný rating v zahraničnej a domácej mene a na stupni F1+.

Ekonomický rast po spomalení opäť zrýchli
Fitch očakáva, že verejný dlh Českej republiky bude vďaka nižších deficitom verejných financií naďalej klesať. Odhaduje, že verejný dlh klesne do roku 2018 na 37 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 41,1 % HDP, na ktorej boli v roku 2015. Agentúra predpokladá, že reálny rast ekonomiky ČR sa v tomto roku spomalí na úroveň 2,4 % po tom, ako vlani hospodárstvo krajiny vzrástlo o 4,6 %. V rokoch 2017 a 2018 by sa však ekonomický rast mal zrýchliť na úroveň 2,6 %.
Agentúra Moody’s potvrdila Českej republike dlhodobý emisný rating na úrovni A1 so stabilným výhľadom. Rating nadriadených nezabezpečených záväzkov krajine potvrdila tiež na stupni A1. Moody’s očakáva, že do roku 2020 sa verejný dlh ČR zníži na úroveň 36 % HDP. „Dobrý fiškálny výkon Českej republiky od roku 2010 podporuje jej úverovú spoľahlivosť na úrovni A1,“ uviedla agentúra. Konštatovala, že deficit verejných financií ČR po kulminácii v roku 2009 na úrovni 5,5 % HDP výrazne klesol, a to na 0,6 % HDP v roku 2015.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X