Agentúry Fitch a Moody's potvrdili ratingy Českej republiky

české koruny, Česko
Ilustračné foto. pixabay.com

Fitch očakáva, že český verejný dlh do roku 2018 klesne na 37 % hrubého domáceho produktu z úrovne 41,1 % HDP, na ktorej bol v roku 2015.

Medzinárodné ratingové agentúry Fitch a Moody’s potvrdili hodnotenie úverovej spoľahlivosti Českej republiky. Agentúra Fitch potvrdila krajine dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupni A+ so stabilným výhľadom. Rating nadriadených nezabezpečených záväzkov v zahraničnej a domácej mene potvrdila tiež na úrovni A+, stropný rating na stupni AA+ a krátkodobý emisný rating v zahraničnej a domácej mene a na stupni F1+.

Ekonomický rast po spomalení opäť zrýchli
Fitch očakáva, že verejný dlh Českej republiky bude vďaka nižších deficitom verejných financií naďalej klesať. Odhaduje, že verejný dlh klesne do roku 2018 na 37 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 41,1 % HDP, na ktorej boli v roku 2015. Agentúra predpokladá, že reálny rast ekonomiky ČR sa v tomto roku spomalí na úroveň 2,4 % po tom, ako vlani hospodárstvo krajiny vzrástlo o 4,6 %. V rokoch 2017 a 2018 by sa však ekonomický rast mal zrýchliť na úroveň 2,6 %.
Agentúra Moody’s potvrdila Českej republike dlhodobý emisný rating na úrovni A1 so stabilným výhľadom. Rating nadriadených nezabezpečených záväzkov krajine potvrdila tiež na stupni A1. Moody’s očakáva, že do roku 2020 sa verejný dlh ČR zníži na úroveň 36 % HDP. „Dobrý fiškálny výkon Českej republiky od roku 2010 podporuje jej úverovú spoľahlivosť na úrovni A1,“ uviedla agentúra. Konštatovala, že deficit verejných financií ČR po kulminácii v roku 2009 na úrovni 5,5 % HDP výrazne klesol, a to na 0,6 % HDP v roku 2015.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch RatingsMoody's