Ak vás nákup stojí 14,68 eura, zaplatíte 14,70 eura. Ako v obchodoch zaokrúhľujú jedno a dvojcentové mince?

Platenie, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 1. júna 17:55

Jedno a dvojcentové mince sa už začínajú pri nákupe v hotovosti zaokrúhľovať. Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov. Ak je výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením napríklad 3,66 eura, kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 eura. Ide o zaokrúhľovanie len fyzicky platenej hotovosti. Zaokrúhľovanie prináša od 1. júla novela zákona o cenách.

0,11 -> 0,10 Zaokrúhlenie nadol
0,12 -> 0,10 Zaokrúhlenie nadol
0,13 -> 0,15 Zaokrúhlenie nahor
0,14 -> 0,15 Zaokrúhlenie nahor
0,15 -> 0,15 Cena sa nezaokrúhľuje
0,16 -> 0,15 Zaokrúhlenie nadol
0,17 -> 0,15 Zaokrúhlenie nadol
0,18 -> 0,20 Zaokrúhlenie nahor
0,19 -> 0,20 Zaokrúhlenie nahor
0,20 -> 0,20 Cena sa nezaokrúhľuje

Pri kombinácii platby v hotovosti, platobnej karty, či stravných lístkov sa zaokrúhli len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti. Bezhotovostné platby budú fungovať ako doteraz. Zaokrúhľovať sa nebudú ceny jednotlivých položiek v obchodoch či služieb, ale až konečná suma za celý nákup.

Neutrálne zaokrúhľovanie cien

Zaokrúhľovanie je podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu finančne neutrálne, spotrebitelia sa nemusia obávať znevýhodnenia pri platbe v hotovosti. Správnosť zaokrúhlenia zabezpečí softvér pokladní.

Jednocentové a dvojcentové euromince aj naďalej zostávajú zákonným platidlom, príjemcovia platieb ich budú naďalej povinní prijímať a budú ich môcť aj vydávať pri platbách v hotovosti.

Zaokrúhľovanie hotovostných platieb slúži na ich obmedzenie v obehu a funguje okrem Slovenska aj v ďalších piatich krajinách eurozóny. Je to Fínsko, Holandsko, Belgicko, Írsko a Taliansko.

Medenákmi môžeme naďalej platiť

Euromince nominálnej hodnoty 1 cent a 2 centy zostávajú aj po zavedené zaokrúhľovania zákonným platidlom a je ich tak možné vydávať aj prijímať. V tlačovej správe na to upozornil tlačový odbor Ministerstva financií SR.

Rezort financií tak reagoval na informácie, že niektorí obchodníci nechceli prijať od svojich zákazníkov jednocentové a dvojcentové euromince, ktoré však naďalej zostávajú zákonným platidlom.

Pre úplnosť dodal, že vydávanie a prijímanie týchto eurocentových mincí je možné aj pri používaní pokladníc e-kasa klient, virtuálnej registračnej pokladnice alebo online registračnej pokladnice, a samoobslužnej pokladnice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR