Aká bude minimálna mzda od roku 2023? Môže to byť aj viac ako 691 eur

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Minimálna mzda na Slovensku by mohla od začiatku budúceho roka vzrásť zo súčasných 646 eur na viac ako 691 eur. Po utorkovom rokovaní vlády to pripustil minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Ak sa zástupcovia zamestnávateľov a odborári v tomto roku nedohodnú na budúcoročnej sume minimálnej mzdy, najnižšia hrubá mesačná mzda by mala od začiatku budúceho roka predstavovať 691 eur. „Môj názor je, že by mala byť vyššia,“ povedal.

O tejto téme sa však podľa neho koaliční partneri ešte nerozprávali. „Predpokladám, že diskusia bude,“ povedal. Podľa platného zákonného automatu má minimálna mzda na rok 2023 tvoriť 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2021, teda 57 percent zo sumy 1 211 eur.

Minimálna hrubá mesačná mzda na Slovensku od začiatku tohto roka stúpla o 23 eur na 646 eur. Keďže vláda sa so zamestnávateľmi a odborármi na sume najnižších zárobkov na tento rok nedohodla, uplatnil sa zákonný automat, podľa ktorého minimálna mzda tvorí 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti