Akcie britskej banky HSBC sa prepadli najviac za štvrťstoročie

Britain HSBC
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Akcie britskej banky HSBC sa v pondelok na hongkonskej burze prepadli najviac za štvrťstoročie. Firmu zasiahli medializované informácie, podľa ktorých vykonávala prevody veľkého objemu peňazí, napriek informáciám o ich podozrivom pôvode. Akcie banky si v Ázii odpísali 4 %. HSBC je z pohľadu spravovaných aktív najväčšia európska banka. Spoločnosť má centrálu v Londýne, vyše polovicu svojich ziskov ale dosahuje na ázijských trhoch.

Akcie banky, s ktorými sa obchoduje aj na londýnskej burze, sú pod tlakom dlhší čas. Podľa portálu bbc.com ich hodnota od začiatku roka klesla zhruba o polovicu. Banke okrem iného škodí politické napätie v Hongkongu, ako aj pandémia koronavírusu.

Podozrivé prevody v desiatkach miliónov dolárov

Medializované informácie o účasti banky na praní špinavých peňazí vychádzajú z dokumentov amerického úradu pre boj s finančnou kriminalitou FinCEN. V uniknutých materiáloch sa spomínajú napríklad podozrivé prevody v objeme asi 80 mil. USD, ktoré banka údajne uskutočnila medzi svojimi pobočkami v USA a Hongkongu v rokoch 2013 a 2014. HSBC tvrdí, že všetky právne záväzky v oblasti nahlasovania podozrivých aktivít si riadne plnila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HSBC banka