Akciové burzy v Ázii sa v pondelok prepadli

Obchodovanie
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Aaron Favila

Pod vývoj trhu sa podpísali vyjadrenia Trumpa o vyšších clách.

Hrozba amerického prezidenta Donalda Trumpa, že clo na čínske tovary, ktorých dovoz do USA má hodnotu ročne, s účinnosťou o piatka zvýši zo súčasných desať na 25 percent, v pondelok otriasla akciovými burzami v Ázii.

Zložený šanghajský index sa prepadol o 6,5 % na 2 877,71 bodu a hongkonský Hang Seng o 3,3 % na 29 089,77 bodu. Prudké straty evidovali aj akciové burzy v Austrálii, Singapure, na Taiwane a v Indonézii.

Donald Trump zároveň v nedeľu pohrozil aj zavedením 25-percentného cla na čínske produkty v hodnote 325 mld. USD, ktoré zatiaľ clám nepodliehajú. V tomto prípade by reštriktívne clá zasiahli fakticky všetky čínske vývozy do USA, uviedla agentúra AP. Desaťpercentné clo na čínske dovozy sa pôvodne malo zvyšovať už v marci, Trump ale tento krok odložil, pričom odkazoval na pokrok v rokovaniach. Ďalšie kolo čínsko-amerických obchodných rozhovorov sa má uskutočniť v stredu vo Washnigtone. Denník Wall Street Journal (WSJ) medzitým v pondelok citoval nemenované zdroje, podľa ktorých čínska vláda zvažuje, že rokovania s USA plánované na tento týždeň zruší.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom