Akciové indexy po turbulentnom týždni výrazne posilnili

Obchodovanie Wall Street
Foto: Ilustračné, SITA / AP Photo/Mark Lennihan

Americký akciový trh v piatok ukončil ďalší turbulentný týždeň výrazným posilnením. Investori sa horúčkovito snažili prehodnotiť svoje predikcie v otázke, či obchodná vojna prezidenta Donalda Trumpa a spomaľovanie ekonomík vo svete zatiahnu USA do recesie.

Podľa analytikov sa nedá očakávať, že volatilita sa z trhu skoro stratí. Nikto totiž nevie, kedy sa nájde riešenie Trumpovej obchodnej vojny, ani to, či všetka neistota donúti taký počet firiem a spotrebiteľov k odloženiu výdavkov, že to vyvolá recesiu.

Rástol aj index menších firiem

Index S&P 500 v závere týždňa stúpol o 1,4 percenta na 2 888,68 bodu, priemyselný index Dow Jones posilnil o 1,2 percenta na 25 886,01 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 1,7 percenta na 7 895,99 bodu. Investori uprednostňovali akcie menších firiem, čo nahor posunulo index Russell 2000, ktorý uzavrel o 2,2 percenta vyššie na úrovni 1 493,64 bodu.

K piatkovému posilneniu trhu prispeli najmä technologické firmy a banky, keďže investori čiastočne opäť nadobudli chuť kupovať riskantnejšie akcie. Dodávatelia energií, ktorých akcie tento mesiac patria k bezpečnejším prístavom pre investorov, v závere týždňa za celkovým trhom zaostávali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump