Akciové trhy v USA aj v Ázii rástli, k upokojeniu napätia prispeli Trumpove ústretové vyjadrenia k Číne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Obchodovanie, New York Stock Exchange, akcie, akciový trh, NYSE
Foto: ilustračné, SITA/ AP

Burzové indexy v USA po prudkom prepade z úvodu týždňa vyrovnali podstatnú časť strát.

Akciový trh v USA sa v utorok zotavil a vyrovnal podstatnú časť strát z predchádzajúceho dňa. Vzostup takmer zrkadlovo kopíroval pondelkový prepad, kedy index S&P 500 utrpel najväčšiu stratu od začiatku januára. Motorom rastu boli technologické spoločnosti, ktoré v úvode týždňa najviac zasiahla vlna výpredajov spôsobená obavami z eskalácia colnej vojny medzi USA a Čínou.

Index S&P 500 posilnil o 0,8 % na 2 834,41 bodu, Dow Jones tiež o 0,8 % na 25 532,05 bodu a Nasdaq o 1,1 % na 7 734,49 bodu.

Na rast Wall Streetu v stredu nadviazali aj burzové indexy v Ázii. Investori ocenili vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý podľa svojich slov verí v dohodu s Čínou a súčasné spory označil za „drobnú hádku“ medzi priateľmi. „Keď nastane správny čas, s Čínou sa dohodneme,“ napísal Trump na sociálnej sieti Twitter.

Zložený šanghajský index posilnil o 1,1 % na 2 915,28 bodu, tokijský Nikkei 225 o 0,2 % na 21 118,72 bodu, hongkonský Hang Seng o 0,7 % na 28 326,32 bodu a juhokórejský Kospi o 0,6 % na 2 094,09 bodu.

USA s účinnosťou od piatku zvýšili clá na čínske tovary, ktorých dovoz má hodnotu 200 mld. USD ročne, z 10 na 25 %. Vláda tiež potvrdila, že pripravuje zvýšenie ciel na ďalšie čínske tovary v objeme 300 mld. USD. To by znamenalo, že reštriktívne clá budú pokrývať takmer celú hodnotu čínskych vývozov do USA.

Čína v pondelok oznámila odvetné dovozné clá na americké tovary v objeme 60 mld. USD ročne. Opatrenie má nadobudnúť účinnosť k 1. júnu, pričom vyšším americkým clám budú podliehať iba tovary expedované z Číny po 10. máji, ktorých prevoz do USA potrvá niekoľko týždňov. To podporuje optimizmus, že Peking aj Washington zostávajúci čas využijú na dosiahnutie kompromisu v kľúčových oblastiach, akými sú čínska politika v oblasti rozvoja technologického priemyslu a ochrany duševné vlastníctva zahraničných firiem.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia