Akciový trh USA klesol pre obavy, že inflácia zostane vysoko z dôvodu vojny na Ukrajine

Inflácia, USA, dolár, ekonomika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký akciový trh v stredu klesol. Nadol ho viedlo oslabenie technologických firiem po zverejnení správy o vývoji inflácie, ktorý bol horší, ako trh očakával.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vojna na Ukrajine pritom znamená hrozbu, že inflácia zostane vysoko vzhľadom na narušenia trhov s ropou a zemným plynom.

Trh sa sústredil na infláciu

Akciový trh bol sústredený na infláciu a na otázku, kam smeruje, pretože spôsobuje, že centrálne banky rušia podporu ekonomike. Napríklad americký Federálny rezervný systém (Fed) zmenil politiku a začal zvyšovať úrokové sadzby. Vyššie úroky zmenšujú príťažlivosť akcií, ktoré dominovali počas mimoriadne nízkych úrokov počas pandémie. Patria k nim akcie technologických firiem a iné akcie s vysokým potenciálom rastu a dokonca aj kryptomeny.

Kryptomenová platforma Coinbase klesla o 26,4 percenta po tom, ako vykázala oveľa slabšie výsledky za uplynulý kvartál, ako analytici očakávali.

Index S&P 500 si pohoršil o 1,6 percenta na 3 935,18 bodu. Priemyselný index Dow Jones klesol o jedno percento na 31 834,11 bodu. Technologický Nasdaq si odpísal 3,2 percenta a uzavrel na úrovni 11 364,24 bodu. Nedarilo sa ani akciám menších firiem a index malých spoločností Russell 2000 oslabil o 2,5 percenta na 1 718,14 bodu.

Klesla aj ázijská burza

Ázijské akciové trhy tiež zamierili nadol. Hlavný japonský index Nikkei 225 vo štvrtok stratil 1,8 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng si pohoršil o 2,2 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite klesol o 0,5 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom