Akciový trh USA po štyroch dňoch rastu oslabil

Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew

Indexy S&P 500 a Dow Jones klesli zhodne o 0,1 %, technologický Nasdaq si pohoršil o 0,2 % a index menších firiem Russell 2000 stratil 0,9 %.

Americký akciový trh v piatok oslabil, čím sa ukončil jeho štyri dni trvajúci rast. Trh však dosiahol už tretí týždňový zisk v rade, pričom index S&P 500 sa nachádzal tesne pod svojim štvrtkovým rekordným maximom. Hlavné americké akciové indexy sú o viac ako 7 percent vyššie oproti začiatku júna a od začiatku roka stúpli o vyše 14 percent.

V piatok však S&P 500 klesol o 0,1 percenta na 2 950,46 bodu, priemyselný index Dow Jones oslabil tiež o 0,1 percenta, a to na 26 719,13 bodu, technologický Nasdaq si pohoršil o 0,2 percenta na 8 031,71 bodu a index menších spoločností Russell 2000 stratil 0,9 percenta a uzavrel na úrovni 1 549,63 bodu.

Obchodovanie bolo v piatok počas väčšej časti dňa premenlivé, keďže investori hodnotili zmiešané ekonomické údaje. Správa o vývoji amerického priemyslu v júni bola horšia, ako analytici prognózovali. Ďalšia správa však bola povzbudzujúcejšia, pretože ukázala, že predaj starších domov v USA sa v máji zväčšil. K firmám, ktorých akcie oslabili najviac, patrili technologické spoločnosti, pričom zlacneli najmä výrobcovia čipov. Firma Micron Technology oslabila o 2,6 percenta a spoločnosť Advanced Micro Devices stratila 3 percentá.

Pohoršili si aj priemyselné firmy, ale nahor zamierili akcie spoločností podnikajúcich v zdravotníctve. Energetické firmy spolu s cenou ropy rástli už druhý deň v rade. Spoločnosť Baker Hughes získala 3,3 percenta a akcie Valero Energy stúpli o 2,7 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom