Akciový trh USA uzavrel zmiešane, investori sa stále obávajú zvyšovania úrokov zo strany Fed-u

Burza, obchodovanie, akciový trh
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký akciový trh vo štvrtok uzavrel zmiešane. Investori naďalej posudzovali najnovšie údaje o ekonomike a správy o podnikových hospodárskych výsledkoch. Energetické firmy si pohoršili, ale maloobchodné spoločnosti a technologické firmy stúpli.

Údaje amerického ministerstva práce ukázali, že počet nových nezamestnaných v USA minulý týždeň vzrástol. Počet Američanov, ktorí požiadali o štátnu podporu, sa oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšil o šesťtisíc na 260-tisíc.

Malé firmy si pohoršili

Index S&P 500 si odpísal 0,1 percenta a uzavrel na úrovni 4 151,94 bodu. Priemyselný index Dow Jones oslabil o 0,3 percenta na 32 726,82 bodu. Technologickému Nasdaqu sa však darilo a stúpol o 0,4 percenta na 12 720,58 bodu.

Akcie malých firiem si pohoršili a index menších spoločností Russell 2000 uzavrel nižšie o 0,1 percenta na úrovni 1 906,45 bodu.

Obavy z vykoľajenia rastu

Ázijské akciové trhy v piatok vzrástli. Investori čakali, či pravidelná mesačná správa o tvorbe nových pracovných miest v USA prípadne neukáže slabosť trhu práce. Tá by mohla americký Federálny rezervný systém (Fed) podnietiť k rozhodnutiu, že musí zmierniť tempo zvyšovania úrokov.

Investori sa totiž obávajú, že zvyšovanie úrokov zo strany Fed-u a centrálnych bánk v Európe a Ázii s cieľom zabrzdiť infláciu by mohlo vykoľajiť ekonomický rast.

Hlavný japonský index Nikkei 225 si v piatok pripísal 0,87 percenta. Index čínskej burzy Shanghai Composite si prilepšil o 1,15 percenta a hongkonský akciový index Hang Seng posilnil o 0,23 percenta. Index juhokórejskej burzy Kospi tiež vzrástol, a to o 0,72 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)