Akciový trh USA v závere týždňa oslabil v reakcii na zvýšenie počtu obetí koronavírusu

Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew

Americký akciový trh si v závere týždňa najprv nevšímal veľmi zlú správu o situácii na trhu práce, ale neskôr oslabil, keďže investori očakávajú, že pravdepodobne prídu ešte horšie údaje. V americkej ekonomike v marci ubudlo 701-tisíc pracovných miest. Išlo o prvý pokles za takmer desaťročie.

Mnohé firmy totiž takmer zastavili činnosť v snahe spomaliť šírenie epidémie koronavírusu. Straty akciového trhu v USA sa zrýchlili po tom, ako guvernér štátu New York informoval o najväčšom dennom raste počtu úmrtí spôsobených koronavírusom.

Ekonomický pokles

Index S&P 500 klesol o 1,5 percenta na 2 488,65 bodu, priemyselný index Dow Jones si odpísal 1,7 percenta a uzavrel na úrovni 21 052,53 bodu. Technologický Nasdaq si pohoršil o 1,5 percenta na 7 373,08 bodu.

Akcie malých firiem oslabili výraznejšie ako zvyšok trhu a index menších spoločností Russell 2000 klesol o 3,1 percenta na 1 052,05 bodu. Predpokladá sa, že investori budú pozorovať počet nových prípadov koronavírusu a iba ich kulminácia môže ujasniť, ako dlho bude ekonomický pokles trvať a aký bude hlboký.

Ropa vzrástla

Index S&P 500 od februára, kedy sa nachádzal na rekordnej úrovni, si odpísal 26,5 percenta, čo korešponduje so silnejúcim predpokladom, že americká ekonomika smeruje k náhlej mimoriadne prudkej recesii.

V piatok však akciový trh USA trochu podporilo zvýšenie cien ropy. Ľahká americká ropa stúpla o 11,9 percenta na 28,34 USD za barel v reakcii na očakávania, že Saudská Arábia a Rusko pravdepodobne ukončia cenovú vojnu.

(1 EUR = 1,0785 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom