Akciový trh USA zamieril nadol, ide o reakciu na rozhodnutie Fed-u o opätovnom navyšovaní úrokových sadzieb

Wall Street, trh, burzy
Foto: SITA/AP

Americký akciový trh v stredu uzavrel výrazne nižšie po tom, ako Federálny rezervný systém (Fed) zintenzívnil svoj boj proti inflácii zvýšením úrokových sadzieb.

Najvyššia inflácia za 40 rokov

Fed úroky zvýšil v súlade s očakávaním, a to o tri štvrtiny percentuálneho bodu, ale centrálna banka USA zároveň uviedla, že úroky bude musieť zvýšiť viac, ako pôvodne prognózovala.

Fed zdvíha úroky s cieľom bojovať proti inflácii, ktorá je najhoršia za 40 rokov. Trh sa však obáva, že by to mohlo vyvolať recesiu.

Ázijské trhy zamierili nadol

Index S&P 500 klesol o 1,7 percenta na 3 789,93 bodu, čiže na dvojmesačné minimum. Priemyselný index Dow Jones si odpísal tiež 1,7 percenta a uzavrel na úrovni 30 183,78 bodu.

Technologický Nasdaq si pohoršil o 1,8 percenta na 11 220,19 bodu. Akcie malých firiem tiež strácali a index menších spoločností Russell 2000 oslabil o 1,4 percenta na 1 762,16 bodu.

Ázijské akciové trhy kopírovali vývoj na Wall Street a zamierili nadol. Hlavný japonský index Nikkei 225 klesol o 0,58 percenta, čínsky akciový index Shanghai Composite si odpísal 0,27 percenta a index hongkonskej burzy Hang Seng si pohoršil o 1,87 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)