Americkú burzu najviac tlačili dole akcie bánk, investori vyhodnocovali možné zmenšenie podpory

Akcie, burzy
Foto: ilustračné, SITA/AP

Väčšina amerických akciových indexov vo štvrtok uzavrela nižšie. Investori pokračovali vo vyhodnocovaní nového plánu centrálnej banky USA, ktorá teraz uvažuje o možnom zvýšení úrokov už v roku 2023.

Na trh stále vplývalo aj vyjadrenie amerického Federálneho rezervného systému o pravdepodobnom zmenšení nákupov dlhopisov. Táto podpora zo strany centrálnej banky bola kľúčovým dôvodom pre oživenie akciového trhu a jeho rastu na rekordné úrovne.

Počet nezamestnaných stúpol

Investorov mierne sklamala aj správa amerického ministerstva práce o tom, že počet nových nezamestnaných v USA minulý týždeň trochu stúpol.

K akciám, ktoré trh najviac tlačili nadol, patrili akcie bánk. Zároveň na energetické firmy negatívne vplývalo zlacnenie ropy.

Veľké spoločnosti straty zmiernili

Index S&P 500 klesol o necelých 0,1 percenta na 4 221,86 bodu. Väčšina akcií v rámci indexu oslabila, ale zisky firiem Apple, Microsoft a niekoľkých ďalších veľkých technologických spoločností straty indexu zmiernili.

Priemyselný Dow Jones si pohoršil o 0,6 percenta na 33 823,45 bodu. Index menších firiem Russell 2000 klesol o 1,2 percenta na 2 287,46 bodu, ale technologický Nasdaq stúpol o 0,9 percenta na 14 161,35 bodu, keďže ho podporili technologické spoločnosti.

Voľná menová politika

Na ázijské burzy vplývalo to, že japonská centrálna banka v súlade s očakávaniami investorov potvrdila pokračovanie mimoriadne voľnej menovej politiky.

Hlavný tokijský index Nikkei 225 však stratil úvodné zisky a uzavrel nižšie o 0,1 percenta na úrovni 28 964,08 bodu. Hongkonský Hang Seng si prilepšil o 0,7 percenta a hlavný čínsky index Shanghai Composite stúpol o necelých 0,1 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AppleFED Americká centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)Japonská centrálna bankaMicrosoft