Akciový trh v USA posilnil, americká centrálna banka nebude zvyšovať úrokové sadzby

Newyorská burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Akciový trh v USA vo štvrtok druhý deň v rade výrazne posilnil, vďaka čomu vyrovnal straty zo začiatku týždňa, v ktorom index S&P 500 zaznamenal najväčší prepad od mája.

Investori privítali vyhlásenie americkej centrálnej banky (Fed), ktoré naznačilo, že v krátkodobom horizonte neplánuje zvyšovať úrokové sadzby.

Indexy posilnili

Povzbudzujúce správy prišli aj z Číny, kde sa jeden z najväčších miestnych developerov, spoločnosť Evergrande, pravdepodobne vyhne hroziacemu bankrotu.

Index S&P 500 posilnil o 1,2 % na 4 448,98 bodu, Dow Jones o 1,5 % na 34 764,82 bodu a Nasdaq o 1 % na 15 052,24 bodu.

Sprísnená menová politika

Investorov znepokojovala neistota súvisiaca s načasovaním ústupu od podporných opatrení, ktoré Federálny rezervný systém poskytoval akciovým trhom aj širšej ekonomike.

Obavy sa zmiernili v stredu, keď Fed naznačil, že so sprísňovaním menovej politiky nezačne skôr ako v novembri a svoju základnú úrokovú sadzbu zvýši až v budúcom roku.

Uľahčenie prístupu k úverom

Fed uviedol, že pokiaľ sa podmienky v ekonomike budú zlepšovať, pravdepodobne čoskoro začne spomaľovať tempo spätných nákupov dlhopisov.

Cieľom programu, do ktorého centrálna banka vkladá každý mesiac približne 120 miliárd dolárov, je znížiť dlhodobé úrokové sadzby a tým uľahčiť prístup k úverom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EvergrandeFED Americká centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)