Akciový trh v USA posilnil, motorom rastu boli technologické firmy

Obchodovanie, New York Stock Exchange, akcie, akciový trh, NYSE
Foto: AP Photo/Richard Drew/SITA

Index S&P 500 posilnil o 1,1 %, Dow Jones o 0,8 % a Nasdaq o 1,4 %.

Akciový trh v USA vo štvrtok posilnil. Motorom rastu po dvoch dňoch poklesu boli technologické firmy, silné zisky evidovali aj priemyselní výrobcovia a maloobchod, čo prevážilo nad stratami vo finančnom sektore. Index S&P 500 posilnil o 1,1 % na 2 854,88 bodu, Dow Jones o 0,8 % na 25 962,51 bodu a Nasdaq o 1,4 % na 7 838,96 bodu.

Čínske ministerstvo obchodu vo štvrtok oznámilo, že splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer a minister financií Steven Mnuchin budúci týždeň pricestujú do Pekingu na ďalšie kolo obchodných rokovaní. Následne v apríli sa má s americkými partnermi vo Washingtone stretnúť čínsky vicepremiér Liou Che.

Clá zrejme ešte zostanú v platnosti

Americký prezident Donald Trump však v stredu uviedol, že v prípade dosiahnutia dohody s Čínou o obchode by clá mohli ešte nejaký čas zostať v platnosti, aby sa zabezpečilo, že Peking „dohodu dodržiava“. Trump povedal, že Biely dom diskutuje o zachovaní ciel na „významné časové obdobie“ a dodal, že Čína mala „problémy dodržiavať niektoré dohody“.

Podľa predstaviteľov podnikateľských organizácií sporným bodom vyjednávaní je to, aký typ mechanizmu vynucovania sa do dohody zahrnie. Trumpova administratíva podľa nich chce mať možnosť uvaliť clá na čínske tovary, ak Peking nebude dodržiavať podmienky zmluvy. USA zároveň chcú, aby Čína sľúbila, že nebude voči takýmto clám prijímať odvetné opatrenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom