Akciový trh v USA prudko klesol, indexy Dow Jones a S&P 500 vymazali celý tohtoročný zisk

Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew

Akciový trh v USA v pondelok výrazne oslabil v reakcii na obavy, že prudký nárast počtu nových prípadov koronavírusu spôsobí globálnej ekonomike väčšie škody, než sa doteraz čakalo. Priemyselný index Dow Jones stratil vyše tisíc bodov a spolu s indexom S&P 500 vymazal celý svoj tohtoročný zisk. Za podstatnú časť výpredajov zodpovedali technologické firmy, ktorým vírusová epidémia narušila dodávateľské reťazce.

Investori na úkor akcií uprednostnili zlato, vládne dlhopisy a iné aktíva, ktoré sa považujú za bezpečnejšie v čase ekonomickej neistoty. Výnos z desaťročných vládnych dlhopisov klesol najnižšie za viac ako tri roky. Prudko oslabili aj ceny ropy vzhľadom na očakávaný pokles globálneho dopytu.

Počet nakazených stúpa

Index S&P 500 klesol o 3,4 % na 3 225,89 bodu, Dow Jones o 3,6 % na 27 960,80 bodu a Nasdaq o 3,7 % na 9 221,28 bodu.

Koronavírusom sa na celom svete doteraz infikovalo vyše 79 tis ľudí. Najviac prípadov nákazy má stále Čína, vyše 77-tisíc, ako aj viac než 2 600 obetí. V 30 iných štátoch registrujú vyše 1 200 potvrdených prípadov nákazy a viac než 20 úmrtí. Taliansko v pondelok informovalo o štyroch ďalších obetiach, čím sa zvýšil ich celkový počet v krajine na sedem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom