Akciový trh v USA uzatvoril zmiešane, investori čakajú na dáta o inflácii

Wall Street, akcie, burzy
Trhy vstúpili do nového týždňa s rastom. Foto: Archívne, SITA/AP

Akciový trh v USA v utorok uzatvoril so zmiešanými výsledkami. K veľkej časti ziskov prispelo niekoľko popredných technologických firiem. Investori privítali správu Svetovej banky, ktorá výrazne zlepšila prognózu rastu americkej aj globálnej ekonomiky.

Čaká sa na štvrtkové dáta o inflácii, ktoré môžu mať dopad na úrokové sadzby americkej centrálnej banky a ďalšie politiky ovplyvňujúce trhy.

Motorom má byť vakcinácia

Index S&P 500 posilnil o menej ako 0,1 % na 4 227,26 bodu. Priemyselný index Dow Jones klesol o 0,1 % na 34 599,82 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 0,3 % na 13 924,91 bodu.

Svetová banka v utorok zlepšila výhľad tohtoročného rastu globálnej ekonomiky na 5,6 percenta z januárového odhadu 4,1 percenta. Motorom najrýchlejšej expanzie za takmer polstoročie má byť postupujúca vakcinácia a rozsiahla vládne stimuly v bohatých krajinách.

Ekonomika má expandovať miernejšie

Vlani pod tlakom obmedzení, ktoré priniesla pandémia koronavírusu, svetové hospodárstvo kleslo o 3,5 percenta. V USA v roku 2021 Svetová banka očakáva rast na úrovni 6,8 percenta po vlaňajšom prepade o 3,5 percenta.

Podľa januárového odhadu mala najväčšia svetová ekonomika tento rok expandovať oveľa miernejším tempom 3,5 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom