Akciový trh v USA uzatvoril zmiešane, Nasdaq dosiahol nový rekord

Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew

Akciový trh v USA uzatvoril vo štvrtok so zmiešanými výsledkami. Technologický index Nasdaq ale uzatvoril na novom historickom maxime. Darilo sa technologickým firmám a priemyselným výrobcom, čo kompenzovalo strany bánk, poisťovní a ďalších odvetví. V centre pozornosti zostáv úsilie o zastavenie epidémie pľúcneho ochorenia, ktoré sa šíri z Číny. Obavy, že vírus prerastie do globálnej epidémie, podporili dopyt po vládnych dlhopisoch a iných aktívach, ktoré sa v čase ekonomickej neistoty považujú za bezpečnejšie.

Index S&P 500 posilnil o 0,1 % na 3 325,54 bodu a Nasdaq o 0,2 % na 9 402,48 bodu. Dow Jones klesol o 0,1 % na 29 160,09 bodu.

Akciové trhy v Ázii v piatok mierne posilnili. Deň pred začiatkom osláv nového lunárneho roka bola objem obchodov utlmený. Hlavný tokijský index Nikkei 225 posilnil o 0,1 % na 23 811,54 bodu, hongkonský Hang Seng o 0,2 % na 27 949,64 bodu, austrálsky ASX/200 o 0,2 % na 7 100,30 bodu. Burzy v Šanghaji, pevninskej Číne, Južnej Kórei a na Taiwane boli zatvorené.

Niektoré mestá sú uzavreté

Čínske úrady pre epidémiu koronavírusu zrušili všetky veľké verejné podujatia súvisiace s novým rokom. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom medzitým stúpol na 830. Zomrelo už 26 ľudí, väčšina z nich pochádza z mesta Wu-chan alebo s ním má nejaké spojenie. Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru a Vietnamu. Čínske úrady v snahe zabrániť šíreniu vírusu uzavreli najmenej osem miest, ktoré majú dovedna zhruba 25 miliónov obyvateľov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ v súvislosti s vírusom nevyhlásila globálnu epidémiu. Vyhlásenie by mohlo zvýšiť zdroje na boj proti hrozbe, ale má zároveň potenciál spôsobiť ekonomické škody, čo ho robí politicky náročným, pripomína agentúra AP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom