Akciový trh v USA vymazal úvodné zisky a obchodovanie uzatvoril so stratou

Burza, obchodovanie, akciový trh
Americká burza uzavrela nižšie. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Akciový trh v USA v stredu vymazal úvodné zisky a obchodovanie uzatvoril so stratou. Investori sa snažia odhadnúť, aké dopady na ekonomiku bude mať nový variant koronavírusu. Wall Street zamieril nadol popoludní, keď Biely dom oznámil, že v USA identifikovali prvý potvrdený prípad nákazy variantom koronavírusu omikron.

Infikovaná osoba sa nedávno vrátila z Juhoafrickej republiky. Zatiaľ nie je jasné, či je omikron nebezpečnejší než iné varianty koronavírusu, vlády však na jeho výskyt reagovali sprísnenými opatreniami v oblasti cestovania, čo podnietilo obavy o vyhliadky na zotavenie svetovej ekonomiky.

Spracovateľský priemysel výraznejšie posilnil

Index S&P 500 klesol o 1,2 percenta na 4 513,04 bodu, Dow Jones o 1,3 percenta, na 34 022,04 bodu a Nasdaq o 1,8 percenta na 15 254,05 bodu.

Americký Inštitút riadenia zásob (ISM) v stredu informoval, že spracovateľský priemysel v USA v novembri posilnil výraznejšie, než sa čakalo. Podľa prieskumu agentúry ADP pracovné miesta v americkej ekonomike minulý mesiac pribúdali rýchlejším než predpokladaným tempom.

Rýchlejší ústup od stimulačných opatrení

Investorov znepokojili vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella, ktorý v utorok uviedol, že Federálny rezervný systém by vzhľadom na pretrvávajúcu vysokú infláciu mohol zrýchliť proces ústupu od stimulačných opatrení.

Medzi najdôležitejšie patria spätné nákupy dlhopisov, prostredníctvom ktorých Fed vlieva nové peniaze do finančného systému, čo zvyšuje ceny akcií. Hodnota indexu S&P 500 sa aj vďaka tomu od marca 2020 viac ako zdvojnásobila.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom