Ako sme si zničili dlhodobú udržateľnosť verejných financií? Ľahko a rýchlo, vysvetľuje rozpočtová rada (video)

Peniaze, štátny rozpočet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenské verejné financie sa ocitli v nezávideniahodnej situácii. Pribúdajú správy o tom, že v nasledujúcich rokoch môže mať krajina rozpočtové problémy.

Upozorňuje na to aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vo svojom videu, v ktorom vysvetľuje, ako sme sa z relatívne pokojných vôd dopracovali až do súčasnej situácie ohrozujúcej budúcnosť verejných financií.

Problémy ešte pred pandémiou

Pripomína pritom, že problémy s dlhodobou udržateľnosťou nastali ešte pred pandémiou. Do roku 2018 sa až tak neprejavovali. Slovensko sa totiž vďaka pozitívnemu hospodárskemu vývoju tešilo vysokým rozpočtovým nadpríjmom.

Tie sa však „prejedali“ a kým okolité krajiny svoje rozpočty vyrovnávali, Slovensko nie.

Zlom v zdraví slovenských verejných financií prišiel ešte pred pandémiou v roku 2019 v podobe zastropovania dôchodkového veku, čo rozpočtová rada označila za „demontáž dôchodkového systému“.

Druhá rana – 13. dôchodok

V roku 2020 zasa pred parlamentnými voľbami prišla druhá rana v podobe trinástych dôchodkov. Až následne sa na dlhodobej udržateľnosti verejných financií podpísali protipandemické opatrenia a nevyhnutná podpora ekonomiky.

Kľúčom k napraveniu tohto stavu tak bude podľa rozpočtovej rady vyhotovenie hodnoverného plánu pokrízovej komunikácie, ktorý však vláda doteraz nepredložila. Dlhodobé zdravie verejných financií však musí podľa rady podporiť aj prijatie dobrej dôchodkovej reformy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť