Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda, podpis, zmluva, úver
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
19. 10. 2015 9:49 Poradňa od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

PORADŇA: Ako uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení?

Stačí si dohodnúť stretnutie a mať doklad totožnosti. Akceptácia zmluvy netrvá dlho.

Stavebné sporenie sa orientuje prioritne na tých klientov, ktorí chcú riešiť otázku bývania – či už vo forme zaobstarania si nového či rekonštrukcie súčasného. Na slovenskom trhu stavebného sporenia fungujú tri spoločnosti. Je to Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa.

Uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení je jednoduché. Záujemca navštívi obchodné zastúpenie, môže si dohodnúť aj osobné stretnutie u neho doma. Jedna zo stavebných sporiteľní ponúka dokonca aj možnosť on-line.

Samotné vyplnenie tlačiva / uzavretie zmluvy netrvá dlho. Časový priestor je však dobré venovať informovaniu sa, teda poradenstvu, ktoré predchádza uzavretiu zmluvy. Vďaka tomu si klient vyberie produkt, ktorý najlepšie vyhovuje jeho aktuálnej situácii či budúcim potrebám.

S uzatvorením zmluvy o stavebnom sporení sa spájajú aj poplatky. Tie sa môžu líšiť aj od zvoleného typu sporenia a aj od toho, či v danom období prebieha nejaká akcia v rámci stavebnej sporiteľne. Stavebné sporiteľne z času na čas prichádzajú s rôznymi akciami, kedy dávajú buď zľavu alebo uzatvorenie zmluvy bez poplatku.
Prvá stavebná sporiteľňa
– Stačí navštíviť ktorékoľvek obchodné zastúpenie PSS alebo zatelefonovať obchodnému zástupcovi PSS a dohodnúť si s ním stretnutie na akomkoľvek mieste – aj u klienta doma.
– Pri stretnutí s obchodným zástupcom prejaví klient záujem o uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení. Ten s ním zmluvu spíše a klient uzatvorenie potvrdí podpisom. Klient pri tomto úkone potrebuje iba občiansky preukaz. Následne zmluva putuje na spracovanie do ústredia PSS a klient je o definitívnom zaevidovaní zmluvy v systéme informovaný listom.
– Aktuálne si PSS účtuje za uzatvorenie zmluvy 20 eur alebo 0,9 % z cieľovej sumy, na ktorú je zmluva uzatvorená.
Wüstenrot stavebná sporiteľňa
– Zmluvu o stavebnom sporení je možné uzavrieť na ktoromkoľvek zastúpení spoločnosti na území Slovenska alebo prostredníctvom svojho finančného poradcu či sprostredkovateľov v partnerských spoločnostiach.
– Klientovi stačí preukaz totožnosti.
– Poplatok za uzavretie zmluvy o stavebnom sporení jedným stavebným sporiteľom je 0,9 % z cieľovej sumy, maximálne 1 800 eur. Spoločnosť však ponúka aj rodinné zmluvy, pričom poplatok za uzavretie zmluvy o stavebnom sporení dvomi stavebnými sporiteľmi je 0,45 % z cieľovej sumy na jedného stavebného sporiteľa, spolu teda 0,9 % z cieľovej sumy, resp. maximálne 1 800 eur.
ČSOB stavebná sporiteľňa
– Klient si môže uzatvoriť stavebné sporenie buď navštívením poradenského miesta. Spoločnosť ponúka aj možnosť uzatvoriť zmluvu stavebného sporenia priamo zo svojho príbytku, a to on-line cez internet.
– K uzatvoreniu zmluvy stačí klientovi občiansky preukaz.
– Ak ide o osobu do 18 rokov, tak je potrebný občiansky preukaz zákonného zástupcu a rodný list na vydokladovanie príbuzenského vzťahu medzi rodičom a dieťaťom.
– Po doručení žiadosti o stavebné sporenie s požadovanými dokladmi na centrálu spoločnosť vie do 24 hodín zmluvu stavebného sporenia akceptovať.
– Poplatok za uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení sa líši od zvoleného typu sporenia. Napríklad pri type Profit Prémium je to bez poplatku, Profit Mini má poplatok 35 eur, Profit Maxi Plus 0,9 % z cieľovej sumy, resp. minimálne 40 eur, v type sporenia UIII je to 15 eur.
– V ČSOB stavebnej sporiteľni klienti v prevažnej väčšine využívajú fixný poplatok, ktorý nie je závislý od výšky cieľovej sumy.

Odporúčané články

Rezort financií zverejnil výšku štátnej prémie pri stavebnom sporení v budúcom roku Uzatváranie nových zmlúv v Prvej stavebnej sporiteľni vzrástlo

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

ŠK Slovan Bratislava v šlágri Fortuna ligy remizoval s MŠK Žilina, ale udržal sa na čele tabuľky NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku Foto: Na ostrove Malorka sa zrazila helikoptéra s lietadlom, zahynuli aj dve deti V Barcelone evakuovali jednu z najobľúbenejších pláží, našli podozrivé výbušné zariadenie Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X