Americká ekonomika podľa prieskumu Fed-u ožíva, distribuuje sa viac vakcín proti COVID-19

USA, dolár
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ekonomická aktivita v USA vo februári miernym tempom rástla. Vyplýva to z prieskumu amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Respondenti, ktorých centrálna banka USA oslovila, vyjadrili očakávanie silnejšieho oživenia, keďže sa distribuuje viac vakcín proti ochoreniu COVID-19. Správy o spotrebiteľských výdavkoch a predaji áut boli zmiešané, ale priemyselná výroba prejavila mierny rast.

Správa o prieskume Fed-u bude tvoriť základ pre diskusie na zasadaní centrálnej banky USA 16. a 17. marca. Očakáva sa však, že Fed ponechá svoju hlavnú krátkodobú úrokovú sadzbu na rekordnom minime v pásme od nuly do 0,25 percenta. Zároveň sa predpokladá, že centrálna banka USA bude opäť signalizovať, že v najbližšom období úroky nezvýši a terajšie tempo nákupov dlhopisov za 120 miliárd dolárov mesačne bude pokračovať.

Gus Faucher, hlavný ekonóm spoločnosti PNC Financial Services Group, uviedol, že zistenia Fed-u sú v súlade s jeho ekonomickou prognózou. Jeho predikcia ráta s miernym rastom americkej ekonomiky v prvom kvartáli, ale so zrýchlením rastu počas zvyšku roka. „Firmy očakávajú oživenie dopytu počas jari aj v neskoršom období, keďže pokračuje distribúcia vakcín, lepšie počasie umožňuje viac exteriérových aktivít a vládne stimuly podporia výdavky spotrebiteľov,“ uviedol Faucher.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)