Americké akciové trhy stúpli na nové maximá

Obchodovanie, graf, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca

Americké indexy S&P 500, Dow Jones a Nasdaq posilnili v úvode týždňa zhodne o necelých 0,1 %.

Americké akciové trhy v pondelok opäť mierne posilnili a dostali sa na rekordné maximá. Obchodovanie bolo po víkendových prezidentských voľbách vo Francúzsku pokojné. Emmanuel Macron, ktorý podporuje zotrvanie Francúzska v Európskej únii a v eurozóne, zvíťazil, čo bolo úľavou pre investorov obávajúcich sa, že alternatíva by poškodila globálny obchod. Trhy smerovali nahor aj vďaka dobrým hospodárskym výsledkom amerických firiem. Vyše 80 percent firiem, ktorých akcie tvoria index S&P 500, už zverejnilo výsledky za prvý štvrťrok a väčšina prekonala očakávania analytikov. „Korporátne zisky sú fenomenálne, je to najlepší kvartál za päť rokov,“ povedal Phil Orlando zo spoločnosti Federated Investors.
Index malých spoločností klesol
Akciový index Standard & Poor’s 500 si prilepšil o necelých 0,1 percenta a uzavrel na úrovni 2 399,38 bodu. Priemyselný index Dow Jones stúpol tiež o necelých 0,1 percenta na 21 012,28 bodu a rovnako o menej ako 0,1 percenta stúpol aj technologický Nasdaq, a to na 6 102,66 bodu. Index Russell 2000, ktorý mapuje výkon malých spoločností, však oslabil o 0,4 percenta a uzavrel na úrovni 1 391,64 bodu.

Francúzsky akciový index CAC 40 v pondelok oslabil o 0,9 percenta. Nasledovalo to však po tom, ako si počas predošlých dvoch týždňov pripísal 7,4 percenta vzhľadom na očakávanie víťazstva Emmanuela Macrona. Index nemeckej burzy DAX v pondelok klesol o 0,2 percenta a hodnota britského indexu FTSE 100 sa nezmenila. Japonský akciový index Nikkei 225 si v utorok odpísal 0,3 percenta a uzavrel na úrovni 19 843 bodov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom