Americké indexy uzavreli na rekordných maximách

Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew

Index S&P 500 si pripísal 0,5 %, priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,9 %, technologický Nasdaq vzrástol o 0,6 % a index menších firiem Russell 2000 stúpol o 0,8 %.

Hlavné americké akciové indexy sa v piatok dostali na rekordné maximá, pričom index S&P 500 prvýkrát uzavrel nad hranicou 3 tis. bodov. Investori sa naďalej sústreďovali na očakávanie, že Federálny rezervný systém (Fed) koncom tohto mesiaca prvýkrát za vyše desaťročie zníži svoju hlavnú úrokovú sadzbu, aby pomohol čeliť spomaľovaniu ekonomického rastu.

„Podľa nášho názoru Fed zníži úroky o štvrť percentuálneho bodu,“ uviedol v správe pre klientov Tom Di Galoma zo spoločnosti Seaport Global.

Rástol aj index menších spoločností

Index S&P 500 si pripísal 0,5 percenta a uzavrel na úrovni 3 013,77 bodu, priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,9 percenta na 27 332,03 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 0,6 percenta na 8 244,14 bodu. Všetky tri tieto indexy dosiahli rekordné maximá. Index menších spoločností Russell 2000 stúpol o 0,8 percenta na 1 570 bodov.

Trh smerom nahor posunuli technologické firmy, spoločnosti vyrábajúce spotrebné tovary a priemyselné firmy. Ich rast viac ako vykompenzoval oslabenie akcií výrobcov liekov. V rámci priemyselného sektora firma DuPont vzrástla o 2,9 percenta, spoločnosť Emerson Electric posilnila o 2,4 percenta a firma Illinois Tool Works stúpla o 3,1 percenta.

Zvýšila sa aj cena akcií automobilky Ford, a to o 2,9 percenta po oznámení, že bude spolupracovať s Volkswagenom, aby zdieľali náklady na výrobu samoriadených a elektrických áut.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom