Americkej burze sa darilo, dva indexy uzavreli na nových historických maximách

Graf, burzy
Foto: ilustračné, pixabay.com

Akciový trh v USA vo štvrtok mierne posilnil, čo stačilo na to, aby indexy S&P 500 a Nasdaq uzavreli na nových historických maximách. Mimoriadne dobre sa darilo energetickým firmám, keď ceny ropy posilnili o dve percentá.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Index S&P 500 posilnil o 0,3 % na 4 536,95 bodu, Dow Jones o 0,4 % na 35 443,82 bodu a Nasdaq o 0,1 % na 15 331,18 bodu.

Menej pracovných miest

Pozornosť sa zameriava na správu o zamestnanosti, ktorú zverejní v piatok federálne ministerstvo práce. Podľa prieskumu agentúry ADP americká ekonomika v auguste vytvorila menej pracovných miest, než sa čakalo. To by mohlo priviesť Federálny rezervný systém (Fed) k odkladu rozhodnutia o ukončení ekonomických stimulov, ktoré sú motorom rastu akciových trhov.

Podľa odhadov americkí zamestnávatelia minulý mesiac vytvorili 750-tisíc nových pracovných miest, čo je výrazne menej ako mesačný priemer za jún a júl, keď ich vzniklo zhruba 940-tisíc.

Nízke úrokové sadzby

Fed už naznačil, že môže začať s postupným ukončovaním spätných nákupov dlhopisov, do ktorých investuje každý mesiac 120 miliárd dolárov.

Nízke úrokové sadzby však pravdepodobne zachová dovtedy, kým nebude potvrdené, že hospodárstvo sa zotavilo z dopadov pandémie koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)