Americkej burze sa nedarilo, mnohé odvetvia čelia negatívnym dopadom inflácie a vyšším nákladom

Trhy akcie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Väčšina amerických akciových indexov v utorok po premenlivom obchodovaní uzavrela nižšie. Obchodníci totiž čakajú na ďalšie údaje o vývoji inflácie a na tohtotýždňové zverejňovanie hospodárskych výsledkov firiem.

Mnohé odvetvia pociťujú negatívny vplyv rastúcej inflácie vzhľadom na vyššie náklady na prepravu a suroviny.

Indexy si pohoršili

Firmy upozorňujú, že ich finančné výsledky by mohli poškodiť aj problémy dodávateľských reťazcov. Viaceré maloobchodné spoločnosti a iné firmy, ktoré sú závislé od priamych spotrebiteľských výdavkov, si prilepšili. Nad ich ziskmi však prevážilo oslabenie akcií technologických a telekomunikačných firiem.

Index S&P 500 klesol o 0,2 percenta na 4 350,65 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,3 percenta a uzavrel na úrovni 34 378,34 bodu a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,1 percenta na 14 465,92 bodu.

Akciám menších firiem, ktoré sú meradlom dôvery voči ekonomickému rastu, sa však darilo lepšie ako celkovému trhu a index Russell 2000 stúpol o 0,6 percenta na 2 234,27 bodu.

Ázijská burza uzavrela zmiešane

Vývoj na ázijských akciových trhoch bol v stredu zmiešaný. Hlavný japonský index Nikkei 225 si pohoršil o 0,3 percenta.

Index čínskej burzy Shanghai Composite však stúpol o 0,4 percenta a juhokórejský index Kospi vzrástol o 1,1 percenta. Na burze v Hongkongu sa pre sviatok neobchodovalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom