Americkému akciovému trhu sa nedarilo, poklesli tržby spoločností Apple a Nvidia

Finančný trh, akcie, Wall Street, burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Akciový trh v USA v stredu zaznamenal ďalší pokles. Investori vyhodnocujú výsledky firiem za uplynulý kvartál a pripravujú sa na zvýšenie úrokových sadzieb americkej centrálnej banky (Fed). Index S&P stiahol nadol výpredaj technologických akcií.

Spoločnosť Apple klesla o 2,1 % a výrobca počítačových čipov Nvidia o 3,2 %. Akcie technologických firiem zastúpených v indexe od začiatku roka stratili viac ako 8 %. S&P 500 klesol o 1 % na 4 532,76 bodu, Dow Jones o 1 % na 35 028,65 bodu a Nasdaq o 1,2 % na 14 340,26 bodu.

Akciový trh stráca od polovice decembra, keď predstavitelia Federálneho rezervného systému oznámili, že nákupy dlhopisov a iné stimulačné opatrenia, ktoré prispievajú k zvyšovaniu cien akcií, plánujú obmedzovať rýchlejším tempom.

Dôvodom je inflácia, ktorá sa dostala na 40-ročné maximum. Americký prezident Joe Biden v stredu vyzval Fed, aby robil viac v boji proti inflácii. Centrálna banka by mala podporné opatrenia prispôsobiť sile ekonomiky a tempu rastu cien, povedal Biden na tlačovej konferencii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden
Firmy a inštitúcie AppleFED Americká centrálna bankaNvidia