Americko-čínske obchodné napätie zatlačilo akciový trh USA nadol

Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew

Index S&P 500 klesol o 0,3 %, priemyselný Dow Jones oslabil o 0,5 %, technologický Nasdaq si pohoršil o 0,4 % a index menších firiem Russell 2000 stratil 0,3 %.

Americký akciový trh vo štvrtok uzavrel nižšie, čo znamenalo, že jeho pokles trval už štyri dni v rade. Smerom nadol akcie zatlačilo obchodné napätie medzi USA a Čínou. V úvode obchodovania bol výpredaj akcií prudký a rozsiahly, ale popoludní sa zmiernil. Analytici však uviedli, že trh pravdepodobne čakajú ďalšie straty, kým sa nevyrieši neistota súvisiaca s nákladnou obchodnou vojnou. „Ak sa nedosiahne dohoda v najbližších štyroch až šiestich týždňoch, trh bude naďalej čeliť tlaku a výpredaju,“ povedal Ben Phillip zo spoločnosti EventShares.

Strácal aj index menších spoločností

Index S&P 500 klesol o 0,3 percenta na 2 870,72 bodu. Tento index v podstate vymazal všetky aprílové zisky, hoci oproti začiatku roka je stále vyššie o 14,5 percenta. Priemyselný index Dow Jones oslabil o 0,5 percenta na 25 828,36 bodu, technologický Nasdaq si pohoršil o 0,4 percenta na 7 910,59 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si odpísal 0,3 percenta a uzavrel na úrovni 1 570,06 bodu.

K firmám, ktorých akcie oslabili najviac, patrili technologické spoločnosti, keďže mnohé firmy z tohto sektora dosahujú značnú časť svojich príjmov v Číne. Technologický sektor stratil 0,7 percenta. Energetické spoločnosti tiež klesli a to spoločne s cenou ľahkej americkej ropy, ktorá si odpísala 0,7 percenta. Akcie firiem podnikajúcich na realitnom trhu, ktorý investori považujú za bezpečný sektor, vykázali mierny zisk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom