Americký akciový trh napriek slabšiemu štartu posilnil, prilepšili si aj firmy priamo závislé na spotrebiteľoch

Newyorská burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Akciový trh v USA v piatok prekonal slabý štart a obchodovanie uzavrel všeobecným posilnením.

Hoci trh naďalej znepokojuje riziko recesie, keďže americký Federálny rezervný systém (Fed) agresívne zvyšuje úrokové sadzby, maloobchodné firmy, siete reštaurácií a firmy priamo závislé od spotrebiteľských výdavkov si v závere týždňa prilepšili.

Zisky si pripísali aj banky

Akcie online predajcu Amazon si pripísali 3,2 percenta, spoločnosť Home Depot stúpla o 1,8 percenta a akcie siete kaviarní Starbucks zdraželi o 3,8 percenta.

Banky a zdravotnícke spoločnosti si tiež pripísali zisky. Peňažný ústav Wells Fargo vzrástol o 1,9 percenta a výrobca liekov Johnson & Johnson stúpol o 1,1 percenta.

Ožili aj technologické firmy, ale mnohé uzavreli nižšie. Napríklad výrobca čipov Micron stratil 3 percentá po zverejnení prognózy zisku, ktorá bola pre investorov sklamaním.

Stúpol aj Nasdaq

Index S&P 500 vzrástol o 1,1 percenta na 3 825,33 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1 percento a uzavrel na úrovni 31 097,26 bodu.

Technologický Nasdaq stúpol o 0,9 percenta na 11 127,85 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 1,2 percenta na 1 727,76 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom