Americký akciový trh posilnil, hospodárstvo USA rastie a stúpli aj akcie zdravotníckych firiem

|
Foto: ilustračné, pixabay.com

Americký akciový trh v pondelok uzavrel podstatne vyššie. Investori privítali sériu silných pozitívnych hospodárskych výsledkov firiem aj ekonomické údaje ukazujúce, že hospodárstvo USA rastie. Trh smerom nahor posunuli akcie zdravotníckych spoločností a energetických firiem.

Americký Inštitút riadenia zásob (ISM) informoval, že index aktivity v priemyselnom odvetví bol v apríli na úrovni 60,7 bodu, čiže výrazne nad hranicou 50 bodov, ktorá signalizuje, že priemyselná aktivita sa zvyšuje. Okrem toho šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell uviedol, že ekonomický výhľad sa „jasne zlepšil“.

Index S&P 500 stúpol o 0,3 percenta a uzavrel na úrovni 4 192,66 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,7 percenta a uzavrel na úrovni 34 113,23 bodu. Technologický Nasdaq však stratil úvodné zisky a oslabil o 0,5 percenta na 13 895,12 bodu. Akciám menších spoločností sa darilo a index malých firiem Russell 2000 vzrástol o 0,5 percenta na 2 277,45 bodu.

Ázijské akciové trhy tiež posilnili. Index hongkonskej burzy Hang Seng si prilepšil o 0,5 percenta a juhokórejský akciový index Kospi tiež posilnil o 0,5 percenta. Burzy v Tokiu a Šanghaji boli pre sviatky zatvorené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom