Americký akciový trh posilnil, pomohlo mu zvýšenie dôvery i technologické firmy

Burzy, akcie
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v piatok posilnil. Rast trhu bol všeobecný, ale veľkou časťou sa na ňom podieľali technologické firmy. Prilepšili si aj maloobchodné spoločnosti, banky, telekomunikačné a priemyselné firmy. Vzrástli aj energetické spoločnosti, keďže cena ľahkej americkej ropy stúpla o 2,4 percenta.

Posilneniu trhu pomohlo zvýšenie dôvery, keďže americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vo štvrtok rozhodlo, že ľudia úplne zaočkovaní proti koronavírusu už na mnohých miestach nemusia nosiť rúška. Očakáva sa, že tento krok povzbudí viac Američanov, aby chodili von a míňali peniaze, čím sa urýchli opätovné otváranie ekonomiky.

Index S&P 500 si v piatok pripísal 1,5 percenta a uzavrel na úrovni 4 173,85 bodu. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 1,1 percenta na 34 382,13 bodu. Technologický Nasdaq vzrástol o 2,3 percenta na 13 429,98 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 2,5 percenta na 2 224,63 bodu.

Napriek týmto ziskom bol uplynulý týždeň pre americký akciový trh celkovo najhorší od februára po prudkom poklese v úvode týždňa. Investori totiž pre obavy z možného rastu inflácie počas prvých troch dní týždňa akcie vo veľkom vypredávali. Index S&P 500 uzavrel s celotýždňovou stratou 1,4 percenta. Nasdaq za celý týždeň stratil 2,3 percenta a Dow Jones 1,1 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom