Americký akciový trh si pohoršil, investori museli vyhodnocovať negatívnu správu o vývoji inflácie

Finančný trh, akcie, Wall Street, burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v piatok po premenlivom obchodovaní uzavrel nižšie. Index S&P 500 po troch týždňoch vykázal prvú celotýždňovú stratu. Najviac na index negatívne zapôsobilo zlacnenie akcií technologických a telekomunikačných firiem a zdravotníckych spoločností.

Investori v piatok vyhodnocovali negatívnu správu o vývoji inflácie. Americké veľkoobchodné ceny totiž v auguste medziročne stúpli o 8,3 percenta. Išlo o ich najsilnejší rast od roku 2010.

Nedarilo sa však firmám z tých odvetví, ktorých sa najviac dotýka pandémia koronavírusu, keďže rastie počet prípadov ochorenia COVID-19 spôsobených vysoko nákazlivým delta variantom koronavírusu.

Zlacneli napríklad akcie firiem podnikajúcich v doprave. Letecká spoločnosť American Airlines si pohoršila o 6,2 percenta a prepravca Delta Air Lines stratil 4,2 percenta.

Index S&P 500 klesol o 0,8 percenta na 4 458,58 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal tiež 0,8 percenta a uzavrel na úrovni 34 607,72 bodu. Technologický Nasdaq si pohoršil o 0,9 percenta na 15 115,49 bodu a index menších spoločností Russell 2000 klesol o 1 percento na 2 227,55 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie American AirlinesDelta Air Lines