Americký akciový trh si pripísal vyšší zisk, darilo sa aj firmám Apple či Microsoft

Akciový trh, burza
Foto: SITA/AP

Americký akciový trh v závere týždňa stúpol. Piatkový rast však nestačil na to, aby predišiel celotýždňovému poklesu, ktorý bol už šiesty v rade. Trh klesá od konca marca, pretože obchodníci sa obávajú, že americkému Federálnemu rezervnému systému (Fed) sa nepodarí zabrzdiť infláciu bez recesie ekonomiky.

Okrem toho rozhodnutie Číny zaviesť lockdowny vo veľkých mestách s cieľom zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 ešte viac zvýšilo napätie v dodávateľských reťazcoch a ruská invázia na Ukrajinu globálne zdvihla už aj tak vysoké ceny energií a potravín.

Malým firmám sa darilo

V piatok index S&P 500 stúpol o 2,4 percenta na 4 023,89 bodu, ale oproti začiatku roka je nižšie o 15,6 percenta. Priemyselný index Dow Jones v závere týždňa vzrástol o 1,5 percenta na 32 196,66 bodu. Technologický Nasdaq si pripísal 3,8 percenta a uzavrel na úrovni 11 805 bodov.

Akciám malých firiem sa tiež darilo a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 3,1 percenta na 1 792,67 bodu.

Akcie firiem Apple a Microsoft išli nahor

Smerom nahor trh posunuli hlavne technologické firmy. Spoločnosť Apple stúpla o 3,2 percent a Microsoft vzrástol o 2,3 percenta. Zisky si pripísali aj maloobchodné a telekomunikačné firmy. Amazon zdražel o 5,7 percenta a materská spoločnosť Googlu vzrástla o 2,8 percenta.

Firma Twitter však klesla o 9,7 percenta po tom, ako šéf Tesly Elon Musk oznámil, že odkladá je prevzatie. Tesla si pripísala 5,7 percenta.

Bitcoin sa v piatok večer stabilizoval zhruba na úrovni 30-tisíc dolárov za kus po tom, ako v priebehu týždňa klesol na približne 25 420 dolárov za kus, čiže najnižšie od decembra 2020. Pred šiestimi mesiacmi sa bitoin obchodoval nad hranicou 66-tisíc dolárov za kus.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elon Musk
Firmy a inštitúcie AmazonAppleFederálny rezervný systém (Fed)MicrosoftTeslaTwitter