Americký akciový trh stúpol, pomohli mu zisky technologických gigantov

Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Aaron Favila

Silné zisky akcií veľkých amerických technologických spoločností, ktoré naďalej odolávajú vplyvu pandémie, pomohli v piatok akciovému trhu USA, aby uzavrel vyššie. Zisky však neprišli ľahko a akciový trh v priebehu dňa stúpal a klesal pre obavy o ekonomiku a pre nejasnosť, či Kongres dokáže nájsť dohodu o ďalšej pomoci hospodárstvu.

Index S&P 500 stúpol o 0,8 percenta na 3 271,12 bodu. Priemyselný index Dow Jones najprv klesol až o 300 bodov, ale nakoniec si pripísal 114,67 bodu, čiže 0,4 percenta a uzavrel na úrovni 26 438,32 bodu. Technologický Nasdaq vzrástol o 1,5 percenta na 10 745,27 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 však oslabil o 1 percento na 1 480,43 bodu.

Technologickým firmám sa darilo

Spoločnosti Amazon, Apple a Facebook vo štvrtok vykázali silnejšie zisky za uplynulý kvartál, ako trh očakával, a v piatok ich akcie posilnili prinajmenšom o 3,7 percenta. Sila technologických firiem bola jedným z dôvodov, pre ktoré index S&P 500 za júl vzrástol o 5,5 percenta, čo znamenalo, že to pre neho bol najlepší mesiac od apríla. Akciám energetických spoločností sa však v piatok nedarilo, keďže pandémia poškodila dopyt po rope. Firma Chevron klesla o 2,7 percenta po tom, ako vykázala horšiu stratu, ako trh predpokladal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AmazonAppleFacebook