Americký akciový trh uzavrel nižšie, nadol ho zatlačili aj energetické firmy

Burza, akciový trh, Wall Street
Foto: SITA/AP

Akciový trh v USA v stredu uzavrel mierne nižšie. Šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v prejave v Kongrese potvrdil odhodlanie centrálnej banky USA zvyšovať úrokové sadzby a spomaliť infláciu.

Ceny ropy výrazne klesli

Investori sa obávajú, že rast úrokov v USA a Európe by mohol vykoľajiť globálny ekonomický rast, ale Powell vyhlásil, že je „absolútne nevyhnutné“, aby Fed obnovil stabilné ceny.

Trh smerom nadol zatlačili aj energetické firmy po tom, ako ceny ropy výrazne klesli. Ľahká americká ropa zlacnela o 4 percentá. Ceny ropy sa znížili už druhý deň v rade, čo signalizuje, že obchodníci očakávajú slabší dopyt, pretože ekonomická aktivita sa spomaľuje.

Ázijskej burze sa darilo

Index S&P 500 klesol o 0,1 percenta na 3 759,89 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,2 percenta a uzavrel na úrovni 30 483,13 bodu. Technologický Nasdaq si pohoršil o 0,1 percenta na 11 053,08 bodu. Index malých spoločností Russell 2000 oslabil o 0,2 percenta na 1 690,28 bodu.

Ázijské akciové trhy však vo štvrtok stúpli. Hlavný japonský index Nikkei 225 si pripísal 0,08 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng vzrástol o 1,64 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite stúpol o 1,51 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)