Americký akciový trh v piatok klesol po iránskom zadržaní britského tankera

Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew

Negatívne na trh vplývalo aj zabrzdenie očakávaní v otázke, ako výrazne americký Federálny rezervný systém (Fed) zníži úrokové sadzby.

Americký akciový trh sa v piatok pohyboval medzi malými ziskmi a stratami a popoludní klesol po tom, ako Irán zadržal britský ropný tanker. Negatívne na trh vplývalo aj zabrzdenie očakávaní v otázke, ako výrazne americký Federálny rezervný systém (Fed) zníži úrokové sadzby na nasledujúcom zasadaní. V piatok sa totiž na trhu rozšírilo presvedčenie, že Fed na zasadaní 31. júla úroky zredukuje iba o štvrť percentuálneho bodu.

Index S&P 500 klesol o 0,6 percenta na 2 976,61 bodu, priemyselný index Dow Jones oslabil o 0,3 percenta na 27 154,20 bodu, technologický Nasdaq stratil 0,7 percenta a uzavrel na úrovni 8 146,49 bodu a index menších firiem Russell 2000 si pohoršil o 0,5 percenta na 1 547,90 bodu.

Slabé očakávania

Investori sa sústreďovali na to, či firmy dokážu prekonať slabé očakávania trhu v súvislosti s ich ziskami za druhý kvartál. Microsoft v úvode piatkového obchodovania stúpol po tom, ako vykázal lepší zisk za apríl až jún, ako analytici očakávali. Popoludní však akcie firmy strácali a za celý deň si Microsoft pripísal iba 0,1 percenta.

Niekoľko bánk posilnilo po zverejnení lepších ziskov, ako sa prognózovalo, ale finančný segment v rámci indexu S&P 500 celkovo oslabil. Dôvodom čiastočne bol pokles spoločnosti American Express o 2,8 percenta. Firma síce dosiahla vyšší zisk za druhý štvrťrok, ako analytici predpovedali, ale nezlepšila svoju prognózu celoročného zisku.

Darilo sa energetickému sektoru

Najviac v rámci indexu S&P 500 posilnil energetický sektor, keďže ceny ropy stúpli pre obavy z možných narušení dodávok cez Hormuzský prieliv. Jeden z najväčších ziskov v rámci indexu S&P 500 dosiahol výrobca lietadiel Boeing, hoci uviedol, že si tvorí rezervu 4,9 mld. USD na pokrytie možných kompenzácií leteckým spoločnostiam.

Tie zrušili tisíce letov po tom, ako prevádzka stroja 737 Max bola pozastavená po dvoch tragických nehodách tohto lietadla. Analytici uznali, že je to vysoká suma, ale môže poskytnúť nejakú istotu investorom, ktorí sa obávali, že kompenzácie by mohli byť oveľa vyššie. Hodnota akcií Boeingu stúpla o 4,5 percenta.

(1 EUR = 1,1226 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom