Americký akciový trh zaznamenal celotýždňový aj celomesačný rast

Obchodovanie
Foto: AP Photo/Richard Drew/SITA

Americký akciový trh v piatok vymazal úvodné straty a obchodovanie ukončil zmiešane. Dosiahol pritom silný celotýždňový aj celomesačný rast. Trh posilnil popoludní po vytratení obáv, že prezident USA opätovne obnoví nákladnú obchodnú vojnu s Čínou. Index S&P 500 sa z poklesu zotavil po tom, ako Trump načrtol niekoľko krokov v reakcii na rozhodnutie Číny rozšíriť kontrolu nad Hongkongom, keďže šéf Bieleho domu sa vyhol ohrozeniu obchodnej dohody dosiahnutej s Pekingom začiatkom tohto roka.

Posilneniu trhu z veľkej časti pomohli technologické spoločnosti a firmy podnikajúce v zdravotníctve. Ich rast vykompenzoval oslabenie bánk a priemyselných spoločností. Americký akciový trh doteraz vymazal väčšinu strát vzniknutých v dôsledku úvodného ekonomického vplyvu pandémie koronavírusu, ktorá vo februári a marci spôsobila výrazný pokles akcií.

Index S&P 500 v piatok uzavrel vyššie o 0,5 percenta na úrovni 3 044,31 bodu. Za celý týždeň si pripísal 3 percentá a za celý mesiac stúpol o 4,5 percenta. Technologický Nasdaq v závere týždňa posilnil o 1,3 percenta na 9 489,87 bodu. Priemyselný Dow Jones však oslabil o 0,1 percenta na 25 383,11 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si pohoršil o 0,5 percenta na 1 394,04 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump