Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
8. 08. 2018 13:00 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Asociácia finančných sprostredkovateľov nesúhlasí so zvyšovaním poplatkov

Nový návrh predložilo Ministerstvo financií SR v rámci medzirezortného pripomienkového konania zmien zákona o riešení krízových situácií.

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) nesúhlasí s navrhovaným novým zvyšovaním poplatkov pre finančných agentov za výkon dohľadu Národnou bankou Slovenska. Nový návrh predložilo Ministerstvo financií SR v rámci medzirezortného pripomienkového konania zmien zákona o riešení krízových situácií. Podľa asociácie ide o ďalšiu bariéru v podnikaní v oblasti finančného sprostredkovania, kladeného tentoraz zo strany centrálnej banky bez spravodlivého prístupu.

Zmena v spôsobe výpočtu poplatkov

Ministerstvo financií predložilo v rámci návrhu aj návrh zmien zákona o dohľade nad finančným trhom. V tejto časti ministerstvo navrhuje nové znenie paragrafu, ktorý sa týka zmien spôsobu výpočtu poplatkov samostatných finančných agentov na dohľad. “Navrhovaná zmena spôsobu výpočtu vychádza z určenia pevnej a variabilnej zložky, z princípov navrhovaných Národnou bankou Slovenska, ktorá spôsobí v konečnom dôsledku nebývalé zvýšenie príspevkov na dohľad,“ upozorňuje generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.

Pri prepočtoch týchto poplatkov pre budúce obdobie vychádza totiž podľa Huttovej zvýšenie nákladov na dohľad u najväčších spoločností na trhu až v násobkoch stoviek percent a súčasne zabezpečí menším spoločnostiam zanedbateľný príspevok. „Je vylúčené, aby požiadavky Národnej banky Slovenska na úhradu vlastných prevádzkových nákladov spojených s výkonom dohľadu nad finančným sprostredkovaním postavili na princípe pre nich čo najjednoduchšieho výpočtu a zabezpečenia až neprimeraných príjmov. Na príklade jednej z najväčších distribučných spoločností sme vypočítali zvýšenie nákladov na poplatky a príspevky na dohľad až o 8 000 % v rámci jedného kalendárneho roka, čo je neprijateľné,“ spresňuje Huttová.

Asociácia prišla s iným návrhom

Asociácia ďalej uviedla, že samostatným finančným agentom sa už v tomto roku zvýšili náklady na výkon samotných zápisov finančných agentov do registrov vedených Národnou bankou Slovenska. “Predložený návrh poplatkov odmietame a v rámci medzirezortného pripomienkového konania sme predložili návrh účtovania poplatkov podľa výšky dosiahnutého obratu,“ dodala Huttová.

Odporúčané články

Staronovým predsedom sprostredkovateľskej asociácie sa stal Martin Lancz Eurosmernica o distribúcii poistenia podľa sprostredkovateľov zvýšila byrokraciu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X