Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmluva podpis dokumenty
Ilustračné foto. pixabay.com
9. 06. 2019 16:43 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Audítori: Novela zákona o účtovníctve zvýši počet špekulantov


Audítori sa obávajú, že spod verejnej kontroly sa dostanú ďalšie desiatky subjektov, ktoré využívajú verejné zdroje.

Slovenská komora audítorov si myslí, že novelou zákona o účtovníctve sa zvýši počet špekulantov. Chce sa preto obrátiť na premiéra a ministra financií. Komora požaduje, aby odmietli zvýšenie veľkostných kritérií pre zákonom stanovený audit podnikateľských subjektov. Audítori sa obávajú, že spod verejnej kontroly sa dostanú ďalšie desiatky subjektov, ktoré využívajú verejné zdroje. „Dnes sa na Slovensku audituje okolo 11 tisíc účtovných jednotiek. Ak sa kritériá zvýšia, počet kontrolovaných subjektov klesne o 20 až 30 %,“ upozorňuje prezident komory Milan Mozolák.

Zvýšenie veľkostných kritérií sa má zaviesť novelou zákona o účtovníctve, ktorá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovaní. Novela je súčasťou antibyrokratických opatrení, ktorými chce vláda znížiť administratívnu záťaž podnikateľov. Proti vyčleneniu ďalších podnikateľských subjektov z povinnosti auditu sa otvorene postavil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). „Aktivita vlády nemá opodstatnenie. Domnienka o znížení byrokracie môže naopak zvýšiť počet špekulantov,“ varuje Mozolák.

Pomohla by liberalizácia?

Švédsko v roku 2010 podľa komory liberalizovalo povinnosť auditu. Výsledkom zníženia povinnosti auditu nebola podľa Mozoláka úspora nákladov ani rýchlejší hospodársky rast či zvýšenie zamestnanosti. Naopak, znížili sa daňové príjmy, zvýšila sa hospodárska kriminalita a znížila sa možnosť kontroly a transparentnosti a zhoršila sa kvalita účtovníctva.

Cyprus má povinný audit pre všetky spoločnosti od 16. septembra 2016. Napríklad počas posledných desiatich rokov sa fínske limity pre výnimky z auditu skutočne zdvojnásobili. No keďže celkové príjmy z dane z príjmov právnických osôb začali klesať, bolo rozhodnuté podľa Mozoláka vrátiť sa k nižším prahom. Len tretina európskych krajín zvýšila prahové hodnoty pre výnimky z auditu. Avšak tieto krajiny majú zavedenú reguláciu účtovníctva, čo na Slovensku podľa Mozoláka nie je.

Odporúčané články

Štát navrhuje zmierniť limity na povinný audit účtovníctva Firmy zmiernenie podmienok povinného auditu vítajú, audítorom a daňovým poradcom sa nepozdáva

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X