Ázijské akciové trhy posilnili, podporilo ich schválenie balíka stimulov v americkej Snemovni reprezentantov

Nikkei
Hlavný tokijský index Nikkei 225 posilnil o 2,4 percenta na 29 663,50 bodu. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ázijské akciové trhy v pondelok posilnili vďaka nádejam vyplývajúcim z balíka stimulov, ktorý presadzuje americký prezident Joe Biden. Okrem toho investori mali záujem o výhodné nákupy akcií po minulotýždňovom poklese trhov. Snemovňa reprezentantov Kongresu USA v piatok schválila Bidenov balík pomoci ekonomike počas pandémie v sume 1,9 bilióna dolárov.

Návrh ešte musí schváliť Senát. Na základe navrhovaného zákona o pomoci sa majú napumpovať financie v rámci celej ekonomiky, a to fyzickým osobám, firmám, školám, jednotlivým štátom a mestám postihnutým pandémiou ochorenia COVID-19.

Prieskum v japonskom odvetví spracovateľského priemyslu ukázal, že sektor vo februári prvý raz od apríla 2019 vzrástol. Prieskum signalizoval zlepšenie v mnohých oblastiach, vrátane toho, že stúpli tržby a objednávky a zvýšil sa aj export, čo je odzrkadlením zlepšeného zahraničného dopytu. Obavy z pandémie sú však v Japonsku stále relatívne veľké, keďže krajina zažíva ďalšiu vlnu šírenia koronavírusu.

Hlavný tokijský index Nikkei 225 posilnil o 2,4 percenta na 29 663,50 bodu. Index hongkonskej burzy Hang Seng si prilepšil o 1,55 percenta a čínsky index Shanghai Composite stúpol o 1,2 percenta napriek tomu, že prieskum v priemyselnom sektore krajiny ukázal februárové mierne oslabenie odvetvia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden