Ázijské akciové trhy sa vyvíjali zmiešane, investori očakávajú na správu o vývoji zamestnanosti v USA

Burzy, akcie, Ázia
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Vývoj na ázijských akciových trhoch bol v utorok zmiešaný. Investori čakajú na správu o vývoji zamestnanosti v USA, aby sa ubezpečili, že najväčšia svetová ekonomika sa zlepšuje po tom, ako slabá tvorba pracovných miest v apríli bola veľkým sklamaním.

Optimizmus aj obavy

Na investorov pôsobí optimizmus v súvislosti s oživovaním globálnej ekonomiky, ale aj obavy z toho, že vyššia inflácia by mohla vlády a centrálne banky viesť k ukončeniu stimulov.

Na ázijské trhy pôsobilo aj rozhodnutie, že čínske komerčné banky dostali príkaz držať väčší objem zahraničných mien ako rezervu na účtoch v centrálnej banke. Cieľom je obmedziť predaj zahraničných mien a zabrzdiť rast výmenného kurzu jüanu.

Japonský index oslabil

Čínska centrálna banka sa snaží odradiť špekulantov po tom, ako jüan oproti doláru posilnil o približne 12 %. Najnovšia zmena politiky čínskej centrálnej banky je „silným signálom“, že jej predstavitelia sú čoraz viac nespokojní s rýchlosťou rastu jüanu, uviedli v správe analytici spoločnosti Macquarie Group.

Hlavný japonský index Nikkei 225 v utorok oslabil o 0,2 % na 28 814,34 bodu, ale index hongkonskej burzy Hang Seng posilnil o 0,8 % a čínsky index Shanghai Composite stúpol o 0,2 %. Americké akciové trhy boli v pondelok pre štátny sviatok zatvorené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom