Ázijské akciové trhy v pondelok väčšinou klesali

Akcie, obchodovanie, akciový trh, NYSE
Foto: AP Photo/Richard Drew/SITA

Väčšina akciových trhov v Ázii ukončila pondelkové obchodovanie v strate. Investorov znepokojuje stupňujúce sa napätie v regióne Blízkeho výhodu, ako aj neistota sprevádzajúca obchodný spor medzi USA a Čínou.

Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že v spore s Čínou má záujem iba o komplexnú dohodu, a nie o čiastkové kompromisy. Ako dodal, nepovažuje za potrebné, aby dohoda vznikla ešte pred budúcoročnými prezidentskými voľbami, v ktorých sa bude uchádzať o znovuzvolenie. Trump tiež vyhlásil, že USA chcú vytvoriť medzinárodnú koalíciu s úlohou čeliť Iránu, ktorý Washington obviňuje z nedávnych útokov na centrum ropného priemyslu v Saudskej Arábii.

Zložený šanghajský index klesol o 1 % na 2 977 bodov, hongkonský index Hang Seng o 0,8 % na 26 236,64 bodu, juhokórejský index Kospi stagnoval na hodnote 2 091,70 bodu a austrálsky S&P ASX 200 posilnil o 0,3 % na 6 749,70 bodu.

Akcie spoločnosti Fosun Tourism Group, ktorá je najväčším akcionárom britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook, si na hongkonskej burze odpísali 4,4 %. Britská firma so 178-ročnou históriou vyhlásila v pondelok bankrot po tom, čo sa s kľúčovými veriteľmi nedohodla na podmienkach ďalšieho financovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Thomas Cook