Ázijské trhy uzatvorili zmiešane, investorov znepokojuje koronavírus aj čínsko-americké napätie

|
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca

Akciové trhy v Ázii uzatvorili pondelkové obchodovanie zmiešane. Investorov znepokojuje nárast nových prípadov nákazy koronavírusom v regióne. K neistote prispieva aj zvyšujúce sa napätie vo vzťahoch medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump plánuje zasiahnuť proti čínskym softvérovým firmám, ktoré považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Potvrdil to počas víkendu minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

V centre sporu je čínska mobilná aplikácia TikTok, ktorá umožňuje zdieľanie krátkych videí. Americkí bezpečnostní predstavitelia už skôr vyjadrili obavy, že by aplikáciu, ktorú vlastní firma ByteDance sídliaca v Pekingu, mohli využiť na zbieranie osobných dát Američanov. TikTok má v USA mesačne okolo 80 miliónov aktívnych používateľov. ByteDance všetky obvinenia popiera. Podľa medializovaných informácií medzitým americký softvérový gigant Microsoft začala rokovať s ByteDance o možnosti odkúpenia aktivít, ktoré má firma v USA.

Hlavný tokijský index Nikkei 225 posilnil o 2,2 % na 22 195,38 bodu, austrálsky ASX 200 stagnoval na hodnote 5 928,50 bodu. Juhokórejský Kospi vzrástol o 0,1 % na 2 251,67 bodu. Hongkonský Hang Seng klesol o 0,8 % na 24 395,40 bodu a zložený šanghajský index posilnil o 1,4 % na 3 355,73 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMike Pompeo
Firmy a inštitúcie TikTok