Ázijské trhy väčšinou rástli, čaká sa na podpis obchodnej dohody medzi USA a Čínou

|
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca

Akciové trhy v Ázii v pondelok väčšinou rástli. Investori výraznejšie nereagovali na piatkovú správu o decembrovom spomalení tvorby nových pracovných miest v USA. V centre pozornosti zostáva vývoj v obchodnom spore medzi USA a Čínou. Washington a Peking majú tento týždeň v stredu podpísať čiastkovú obchodnú zmluvu. Obsahovať bude zmiernenie ciel, zvýšenie nákupov amerických farmárskych produktov čínskou stranou a zmeny pravidiel v oblasti ochrany duševného vlastníctva.

Pravidelné konzultácie sa obnovia

Trhy povzbudila aj správa, podľa ktorej sa USA a Čína dohodli na obnovení pravidelných konzultácií o ekonomike a obchode. Takéto rozhovory sa uskutočňovali dvakrát ročne za predošlých amerických vlád, ale administratíva prezidenta Donalda Trumpa ich zastavila. Podľa zdrojov denníka Wall Street Journal sa obnovenie rokovaní formálne oznámi v stredu, keď Trumpova vláda vo Washingtone podpíše prvú fázu dohody s Čínou.

Zložený šanghajský index posilnil o 0,2 % na 3 099,82 bodu, hongkonský Hang Seng o 0,9 % na 28 889,29 bodu a juhokórejský Kospi o 1 % na 2 228,46 bodu. Austrálsky index S&P-ASX 200 klesol o 0,4 % na 6 903,70 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump