Ázijskej burze sa darilo, Čína sľúbila podnikateľom stimuly na podporu ekonomického rastu

Burza, obchodovanie, evergrande
Ázijská burza si polepšila. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ázijské akciové trhy v pondelok posilnili po tom, ako americká burza v piatok dosiahla nové maximum a Čína sľúbila stimuly podnikateľom, aby podporila ekonomický rast.

Posilnenie ázijských trhov nastalo pred tohtotýždňovým zasadaním amerického Federálneho rezervného systému (Fed), počas ktorého by vysoká inflácia v USA mohla ovplyvniť rozhodnutie, kedy sa má začať redukcia stimulov, ktorá akciové trhy podporuje.

Čínski lídri sľúbili zníženie daní

Americký index S&P 500 v piatok uzavrel s celotýždňovým rastom o 3,8 percenta, pričom ho nahor posunulo zdražovanie akcií technologických spoločností. Zároveň v piatok čínski lídri sľúbili, že znížia dane a podnikateľom poskytnú aj ďalšiu podporu.

Vyhlásili to na výročnom plánovacom zasadaní, ktoré zdôraznilo udržiavanie stability po tom, ako sa medziročné tempo ekonomického rastu Číny v uplynulom kvartáli nečakane spomalilo na 4,9 percenta.

Podmienky v službách sa zlepšili

Hlavný japonský index Nikkei 225 v pondelok stúpol o 0,7 percenta po tom, ako kvartálny prieskum ukázal, že podnikateľské podmienky v japonskom odvetví služieb sa zlepšili viac, ako sa očakávalo.

Čínsky index Shanghai Composite si prilepšil o 0,4 percenta a index hongkonskej burzy Hang Seng si pripísal 0,03 percenta.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom