Bankoví analytici znížili odhad tohtoročného ekonomického rastu na 3,8 %

Práca, ľudia, ekonomika
Ilustračné foto. pixabay.com

Oproti januáru zhoršili vo februári analytici komerčných bánk prognózu rastu slovenského hospodárstva v roku 2019 o 0,2 percentuálneho bodu.

Bankoví analytici znižujú odhad rastu slovenskej ekonomiky. Podľa aktuálnych prognóz by tak Slovensko tento rok štvorpercentný hospodársky rast dosiahnuť nemalo.

Analytici totiž vo februári predpovedajú rast hrubého domáceho produktu Slovenska v roku 2019 na úrovni 3,8 %, kým v januári prognózovali rast o 4 %. Vyplýva to z februárového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi analytikmi komerčných bánk.

Odhad sa menil aj za minulý rok

V marci Štatistický úrad SR zverejní aj spresnené čísla o hospodárskom raste za rok 2018. Analytici však po februárovom zverejnení rýchleho odhadu znížili aj očakávaný rast hrubého domáceho produktu za minulý rok rovnako o 0,2 percentuálneho bodu z pôvodných 4,3 % na 4,1 %. Pre samotný štvrtý kvartál minulého roka pritom prognózu rastu museli skresať až o 0,8 percentuálneho bodu nadol na 3,6 %.

Čítajte aj:

Spolu s odhadmi rastu hrubého domáceho produktu analytici komerčných bánk mierne upravili aj tohtoročnú prognózu inflácie či vývoja na trhu práce. Odhad rastu spotrebiteľských cien na tento rok znížili o 0,1 percentuálneho bodu na 2,4 % a odhad rastu zamestnanosti rovnako o 0,1 percentuálneho bodu na 1,1 %. Miera nezamestnanosti by tak mala dosiahnuť 6,2 % pri raste nominálnych miezd o 6 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska