Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze mince
Ilustračné foto pixabay.com
5. 06. 2019 11:41 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Bankrotujúci Slováci v máji prepísali štatistiky

Problémom je podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej vysoké zadlženie ľudí, nízka miera úspor či neočakávaná strata zamestnania.

Osobné bankroty v máji prepisovali štatistiky. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, v piatom mesiaci bolo na Slovensku vyhlásených 1 558 osobných bankrotov pri medziročnom náraste o vyše 12 %. Je to podľa vyjadrení spoločnosti historicky najväčší počet osobných bankrotov v jednom mesiaci. Problémom je podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej vysoké zadlženie ľudí, nízka miera úspor či neočakávaná strata zamestnania.

Berieme si na plecia veľa

„Dôvodom osobného bankrotu je hlave vysoké zadlženie, kedy človek nesprávne odhadol svoje možnosti splácania alebo si v časoch prosperity nabral na „svoje plecia“ príliš veľa pôžičiek,“ povedala pre agentúru SITA Glasová. Ďalším dôvodom podľa nej je, že dlžník nemá žiadne úspory, ktoré by mohol použiť na splácanie dlhov v prípade výpadku alebo poklesu svojho príjmu. A v neposlednom rade môže človeka do bankrotu dostať podľa Glasovej aj výpadok príjmu spôsobený napríklad dlhodobejšou nezamestnanosťou alebo zdravotnými problémami.

Doposiaľ historicky najvyšší počet osobných bankrotov z decembra 2018, kedy súdy vydali 1 415 rozhodnutí o oddlžení obyvateľov, bol podľa spoločnosti CRIF prekonaný po piatich mesiacoch. V medziročnom porovnaní boli počty osobných bankrotov v každom mesiaci tohto roka vyššie a od začiatku tohto roka do konca mája zbankrotovalo už viac ľudí, ako v celom prvom polroku minulého roka. „Môžeme tak predpokladať, že tento rok bude atakovať alebo aj prekročí hranicu 15 tis. osobných bankrotov,“ povedala hlavná analytička spoločnosti CRIF Jana Marková.

Podmienky úverov sú výhodné

Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca mája 2019 zbankrotovalo už 28 458 Slovákov. Počas prvých piatich mesiacov tohto roka ich zbankrotovalo 6 453.

Súčasný rast počtu osobných bankrotov u nás môže byť podľa Glasovej aj dôsledkom vyššej miery zadlženosti slovenských domácností, ktoré častejšie siahali po úveroch kvôli výhodným podmienkam a nízkym úrokovým sadzbám. „Na druhej strane ale ekonomické podmienky vrátane nízkej miery nezamestnanosti a rastúcich miezd, vytvárajú vhodné prostredie pre to, aby dlžníci boli schopní svoje dlhy splácať,“ uviedla Glasová.

Zadlžovanie rýchlo rastie

Zadlžovanie sa slovenských domácností rastie podľa Glasovej stále najrýchlejším tempom v rámci EÚ. Je to spôsobené viacerými faktormi, ktoré majú spoločného menovateľa v ekonomickom vývoji – klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. A v dôsledku snahy využiť priaznivé podmienky na našom úverovom trhu rastie zadlženosť.

„Priaznivý vývoj na trhu práce a rastúce mzdy zvyšujúce disponibilné príjmy domácností, zlepšujú dostupnosť bývania, aj napriek tomu, že ceny nehnuteľností rastú. Ľudí bude k riešeniu vlastného bývania stále motivovať aj naďalej nízka úroková sadzba hypoték, keďže aj hlavná úroková sadzba Európskej centrálnej banky ostane aj po zvyšok roka s veľkou pravdepodobnosťou na nulovej úrovni,“ dodala Glasová

Odporúčané články

Počet osobných bankrotov v júni medziročne opäť vzrástol Pravidlá osobných bankrotov sú nastavené podľa analytika veľmi voľne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X