Banky dosiahli na Slovensku koncom novembra čistý zisk vyšší ako 600 miliónov eur, sú naďalej finančne stabilné

NBS
Foto: Ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Banky dosiahli ku koncu novembra 2021 na Slovensku čistý zisk 677,7 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to výrazný nárast, keďže ku koncu novembra predošlého roka to bol zisk 422,9 mil. eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Je to teda zvýšenie o 60,2 %. Medziročné porovnávanie ziskovosti bánk je podľa Slovenskej bankovej asociácie zavádzajúce. V rámci dlhodobého priemeru nejde o výrazný skok.

Dve hlavné okolonosti

V roku 2020 totiž prišli dve hlavné okolnosti, ktoré ovplyvnili medziročný vývoj. Zrušenie bankového odvodu je jedným z dôvodov rastu ziskovosti. Ďalej je to tvorba opravných položiek, ktorá bola v roku 2020 výrazná.

V roku 2021 potreba pominula a banky mohli už rozpúšťať opravné položky. Po výraznom prepade zisku v roku 2020 sa teda zisk bánk podľa asociácie vracia na predkrízovú úroveň.

Vplyv nízkych úrokových sadzieb

Kým efekt týchto faktorov sa každým mesiacom zmierňuje a nie je možné už očakávať také výrazne rasti ziskovosti, banky už dlhodobo čelia vplyvu nízkych úrokových sadzieb, ktoré aj naďalej nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú podnikanie v bankovom sektore.

Čistý jedenásťmesačný úrokový výnos klesol medziročne o 2,1 % na 1,485 mld. eur. Prepad týchto príjmov nedokázali banky zastaviť napriek pomerne silnému rastu úverov a príjmov z cielených dlhodobých refinančných operácií, bez ktorých by bol prepad ešte výraznejší.

Banky sú finančne stabilné

Banky na Slovensku sú aj naďalej podľa Národnej banky Slovenska finančne stabilné, s krízou spôsobenou pandémiou sa dokázali veľmi dobre vysporiadať. Po odklade splátok sa väčšina úverov spláca v riadnom režime.

Centrálna banka pozitívne vníma aj to, že akcionári bánk uplatnili zodpovednú dividendovú politiku, vďaka čomu sú banky kapitálovo ešte silnejšie ako pred pandemickou krízou.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSBA Slovenská banková asociácia