Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
E mail mail počítač
Ilustračné foto. pexels.com
9. 09. 2019 13:39 AktualitySlovensko od voFinanciach.skSITA

Banky už elektronicky komunikujú aj so samosprávami


Slovenská banková asociácia koncom augusta odštartovala prevádzku elektronickej komunikácie bánk so samosprávami. Do pilotnej fázy sa zapojili Bratislava a Nové Zámky. Bankový sektor podľa informácií zverejnených Slovenskou bankovou asociáciou dlhodobo podporuje elektronizáciu procesov, ktoré sú na to vhodné a riešenia sú ekonomicky efektívne. Elektronická komunikácia zefektívňuje podľa bánk výkon súčinností a realizáciu príkazov aj na strane štátnych a verejných orgánov. Od 1. októbra budú s bankami elektronicky komunikovať ďalšie tri samosprávy – Liptovský Mikuláš, Dunajská Streda a Trebišov.

Zefektívnenie komunikácie

Projekt osobitnej elektronickej komunikácie je dlhodobý projekt Slovenskej bankovej asociácie a jeho hlavným cieľom je zefektívnenie komunikácie medzi subjektmi odstránením používania poštových zásielok a manuálneho spracovania žiadostí. To podľa bánk znižuje náklady na oboch stranách a urýchľuje celý proces. Medzi tieto okrem iného patria aj príkazy, ktorými sa realizuje nútený výkon rozhodnutí, ako napr. exekučné konania.

Banková asociácia oslovuje postupne všetky mestá a obce. Záujem prejavili najmä väčšie samosprávy s väčším počtom žiadostí, prípadne tie technicky najviac pripravené. „Nakoľko ide o jednotné riešenie a totožnú zmluvnú dokumentáciu, veríme, že v budúcnosti sa do projektu zapoja všetky obce a mestá,“ uvádza právnička Slovenskej bankovej asociácie Mária Brezovská.

Automatizovaný systém

Systém komunikuje automatizovane a vymieňa strojovo čitateľné údaje predpokladané zákonom medzi daným subjektom a jednotlivými bankami. Nakoľko je v bankách väčšina procesov automatizovaných, informácie o tisíckach klientov je možné podľa asociácie poskytnúť bezpečne, efektívne a rýchlo.

Banky už elektronicky komunikujú s viacerými orgánmi a inštitúciami oprávnenými získavať údaje z bankového sektora. Aktuálne je to Finančné riaditeľstvo SR, Slovenská komora exekútorov, Notárska komora, Sociálna poisťovňa a rezort spravodlivosti. Najbližšie by sa do projektu mali podľa bankovej asociácie zapojiť minimálne dva ďalšie subjekty.

K téme

Banky v dôveryhodnosti skončili na štvrtom mieste, poisťovne až na jedenástom Klienti pri bezkontaktnej platbe pod 20 eur môžu byť vyzvaní na zadanie PIN kódu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X